Wspólne standardy ASC i MSC dotyczące certyfikacji alg morskich


2018-01-30
Standard ASC-MSC dot. alg morskich jest pierwszym programem certyfikacji, łączącym doświadczenia obu organizacji z zakresu zrównoważonego rybołówstwa i odpowiedzialnej akwakultury.

Organizacje MSC (Marine Stewardship Council) oraz ASC (Aquaculture Stewardship Council) opracowały wspólny standard dotyczący certyfikacji alg morskich [1]. Standard ASC-MSC dotyczący alg morskich jest pierwszym z dwóch programów certyfikacji, łączących doświadczenie z zakresu zrównoważonego rybołówstwa i odpowiedzialnej akwakultury.

Czerpiąc z dotychczasowego doświadczenia obu organizacji w zakresie ustalania standardów oraz procesu certyfikacji ryb i owoców morza, ASC i MSC przez ponad dwa lata wspólnie pracowały nad ustaleniem standardu dla upraw oraz dzikich zbiorów alg morskich. Dzięki promowaniu zrównoważonej i społecznie odpowiedzialnej produkcji alg morskich, nowy standard pomoże chronić ekosystemy morskie i zapewnić źródło utrzymania dla tych, których byt zależy od pozyskiwania zasobów alg.

Cieszę się, że zbiorowy wysiłek i bliska współpraca ASC i MSC przy opracowaniu naszego pierwszego wspólnego standardu przynoszą efekty – mówi Chris Ninnes, Dyrektor Zarządzający ASCAlgi morskie są coraz istotniejszym produktem na świecie. Stworzenie standardu promującego najlepsze praktyki firm z tego sektora, jest ważnym krokiem w kierunku ograniczenia ich wpływu na środowisko naturalne i zapewnienia, że pracownicy oraz społeczności lokalne zyskają na szybkim i odpowiedzialnym wzroście branży. Nie mogę się doczekać dalszej współpracy z MSC, aby nasz wspólny standard okazał się sukcesem.

Algi morskie możemy odnaleźć w szerokiej gamie produktów, włączając w to żywność, kosmetyki, leki i nawozy. Jest to cenny zasób dla przybrzeżnych społeczności rybackich, który jednocześnie wpływa na rosnący przemysł globalny mówi Rupert Howes, Dyrektor Zarządzający MSC Algi morskie pochłaniają również znaczne ilości CO2, pomagając regulować nasz klimat, a także są niezbędnym elementem siedlisk dla innych organizmów morskich i jednoczenie są naturalną ochronną wybrzeża przed erozją. Dlatego tak istotne jest, aby algi morskie były zbierane w sposób, który służy zarówno lokalnym społecznościom, jak i środowisku naturalnemu. Nowy standard oferuje odpowiedzialnym producentom alg szansę zdobycia międzynarodowego uznania za ich wysiłki.

Równowaga środowiska naturalnego i społeczna odpowiedzialność

Standard ASC-MSC dotyczący alg morskich koncentruje się na minimalizacji ekologicznych i społecznych skutków działań związanych z produkcją alg. Pod względem środowiskowym firmy muszą wykazać, że utrzymują dzikie populacje alg morskich na stabilnym poziomie oraz aktywnie minimalizują swój wpływ na ekosystemy morskie. Jeśli chodzi o czynnik społeczny, firmy te muszą być zarządzane w skuteczny i społecznie odpowiedzialny sposób, dbać o swoich pracowników, współpracować z lokalną społecznością, będąc dobrymi i sumiennymi sąsiadami.

Standard ustanawia solidne i skuteczne ramy certyfikacji alg morskich w oparciu o naukową wiedzę i najlepsze praktyki branżowe. Ma on zastosowanie zarówno w nawiązaniu do dzikich zbiorów, jak i akwakultury alg morskich na całym świecie niezależnie od ich wielkości. Wypracowany standard dostarcza narzędzi do porównywania najlepszych praktyk oraz zachęca do wprowadzania ulepszeń.

Firmy działające w sektorze związanym z algami morskimi, które ubiegają się o certyfikację, są oceniane przez niezależne jednostki certyfikujące. Wykwalifikowani niezależni audytorzy przeprowadzają kontrolę producentów alg oceniając wg. 33 różnych wskaźników.

Identyfikowalny, czyli z pewnego źródła

Standard ASC-MSC dotyczący alg morskich będzie wykorzystywał istniejące już standardy MSC w zakresie łańcucha dostaw, aby zapewnić, że w całym łańcuchu istnieją skuteczne systemy gwarantujące identyfikowalność surowca.

Certyfikacja Łańcucha Dostaw gwarantuje konsumentom, że produkty z certyfikatem MSC lub ASC zostały pozyskane legalnie z certyfikowanego, zrównoważonego i odpowiedzialnego źródła.

Dziś, ponad 3 700 firm, działających w ponad 42 000 miejsc na całym świecie, posiada obecnie Certyfikat Łańcucha Dostaw MSC. Z kolei ponad 1 300 firm w 66 krajach posiada obecnie Certyfikat Łańcucha Dostaw ASC.

Pobierz przewodnik “Certyfikuj się” o standardzie ASC-MSC dot. alg morskich: https://www.asc-aqua.org/wp-content/uploads/2017/11/Get-Certified-Guide-Seaweed.pdf

Więcej informacji o standardzie:

https://improvements.msc.org/database/seaweed-standard

*         *          *

Światowa produkcja alg morskich

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO, 2014), rocznie zbieranych jest około 25 milionów ton wodorostów i alg morskich o szacowanej wartości 5,65 miliarda USD. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, algi morskie są obecnie szeroko wykorzystywane: jako pożywienie (82%), w farmacji i kosmetologii (12,2%), jako karma/pasza dla zwierząt (2,9%) oraz nawóz (2,6%) [2].

Informacje o organizacjach MSC i ASC

Organizacje ASC (Aquaculture Stewardship Council) i MSC (Marine Stewardship Council) łączy wspólne dziedzictwo oraz wspólna wizja, w której globalne zasoby ryb i owoców morza powinny być stabilne, odpowiedzialnie zarządzane i wspierane przez łańcuch dostaw. Głównym celem MSC jest zrównoważone pozyskiwanie dzikich ryb i owoców morza, podczas gdy ASC wyznacza standardy odpowiedzialnej akwakultury.

Programy certyfikacji ASC i MSC uznawane są na całym świecie za najbardziej wiarygodne, oparte na naukowych podstawach, standardy dotyczące zrównoważonych i odpowiedzialnych połowów ryb i owoców morza. Wszystkie standardy MSC i ASC zostały opracowane przy zastosowaniu Kodeksu dobrych praktyk ISEAL w zakresie określania norm społecznych i środowiskowych oraz Wytycznych FAO.

Bazując na dotychczasowych doświadczeniach, ASC i MSC pracują wspólnie na rzecz zdrowych jezior, rzek i oceanów oraz pomagają zabezpieczyć źródła utrzymania lokalnych społeczności, których byt bezpośrednio lub pośrednio zależy od żywych zasobów wodnych.

Wspólna wizja oraz misja ASC i MSC w opracowywaniu standardu dotyczącego alg morskich ma przyczynić się do poprawy ochrony zdrowia ekosystemów wodnych na świecie, poznając i nagradzając poprzez certyfikację, ekologicznie zrównoważone i odpowiedzialne społecznie pozyskiwanie alg morskich i praktyki dotyczące ich uprawy.



[1] Potoczna nazwa wodorostów - roślin wodnych o miękkich ciałach. Do wodorostów najczęściej zaliczane są głównie duże glony (łac. algae), takie jak brunatnice, krasnorosty, watkowe i ramienice, czasem określane jako makroglony lub makroalgi. Komercyjnie zaliczane są również tzw. mikroalgi i cyjanobakterie, znane głównie jako suplementy diety, np. spirulina, chlorella. Szacunki liczby gatunków glonów rozciągają się od 30 000 do ponad 1 000 000.

[2] Według badań z 2016 r. www.marketsandmarkets.com

Nadesłał:

MSC-Polska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl