Czas na wykorzystanie sezonowych warzyw!


Czas na wykorzystanie sezonowych warzyw!
2019-07-12
Świeże rzodkiewki i marchewki, sezonowa botwinka, egzotyczne kiełki, młoda kapusta oraz ogórki gruntowe – to one znajdą się w głównej obsadzie sezonowego pokazu pyszności. Tym, co je połączy będzie Ocet Kielecki – w towarzystwie szczypty soli, główki czosnku, kawałka imbiru oraz kolendry.

Sezonowe warzywa można wykorzystać na wiele sposobów – korzystając zarówno z przepisów babci i mamy, np. na młodą kapustę z tartą marchewką oraz boczkiem albo na skropione octem i posypane koperkiem surówki. Jak również z inspiracji kuchni fusion, która pokazuje, że rzodkiewki i buraki mogą smakować niczym wymyślne, azjatyckie dodatki –  jeśli tylko wiemy, jak podawać je w kwaskowej zalewie z imbirem i kolendrą. Albo z chilli, czyli po meksykańsku!

Pikle i pikantności

Tradycyjna kuchnia polska znana jest ze swych ogórków
i kapusty w occie. Na ich temat powstało już wiele wariacji, m.in. ogóreczki po żydowsku, z dodatkiem musztardy i miodu; ogórkowe plasterki w octowej zalewie z liściem laurowym i pieprzem (przez niektórych zwane mizerią) oraz sałatki z młodej kapusty albo z młodych buraków.

Kto lubi ich intensywny, kwaskowaty smak z pewnością polubi też inne, sezonowe pikle – mini cebulki, małe marchewki, rzodkiewki, fasolkę albo… kalafior! Tak długo, jak są nieduże można je marynować i kisić w całości. Większe warzywa lepiej podzielić na części, żeby po przyrządzeniu były w sam raz na ząb.

Coś na ząb, czyli mini-koreczki

Jedni lubią piklować w całości, inni preferują słupki albo plasterki, jeszcze inni twierdzą, że jedynie dzięki starciu lub drobnemu posiekaniu aromatyczna zalewa ma szansę nadać sałatce pożądaną głębię smaku. Pole do eksperymentów jest duże, a inspiracji można poszukiwać zarówno u rodziny i znajomych (albo w Internecie i książkach kucharskich), jak i we własnej, kulinarnej wyobraźni. Ponieważ smak to bardzo indywidualna kwestia.

 

Oprócz octu w słoikach z piklami znajdą się zioła i przyprawy: czarny pieprz, ziele angielskie, czosnek, chrzan i gorczyca. A może imbir? Może chilli? Albo laseczka cynamonu. Każdy wek może wyglądać (i smakować) inaczej.

Słodko-kwaśne

Obok sezonowych warzyw, można też wykorzystać owoce – na przykład jabłka i gruszki lub sezonowy rabarbar. Zalane odpowiednio przyprawionym octem pasować będą zarówno jako obiadowy dodatek, jak i rarytas na deser. Oprócz kompozycji jednorodnych, warto też wypróbować mieszanki młodej marchewki, kiełków, jabłek i cynamonu albo młodych buraków, rzodkiewek i tymianku.

I znów – podstawą i bazą niech będzie ocet, jako zalewa lub jeden ze składników sosu. O różnicach zaś będą decydować zioła i przyprawy. Kwaśny smak można z powodzeniem przełamywać słodyczą miodu lub cukru oraz pogłębiać go egzotyczną nutą kardamonu, cynamonu i kolendry. Najlepsze przepisy mają w sobie coś nieoczekiwanego!

Kolorowa zalewa w 5 smakach

Do przygotowania zalewy potrzebna będzie ta sama baza: 2 litry wody, 2 szklanki octu, 2 szklanki cukru, łyżka soli oraz kolorowe składniki, które pomogą podkreślić barwę i smak poszczególnych pikli. Powstałą w ten sposób ciecz rozlej do kilku naczyń, by następnie doprawić ją do smaku oraz zalać nią wybrane warzywa i owoce.

Wartymi wypróbowania kompozycjami są m.in.: rzodkiewki w zalewie z sokiem z buraka oraz z żurawiną; żółta papryka w zalewie z kurkumą; ogórki z dużą ilością zielonej kolendry; kalafior z dodatkiem goździków i kardamonu oraz sałatka z młodej czerwonej kapusty i młodych buraków, z tymiankiem. Sugerowana cena Octu Kieleckiego spirytusowego 10% - 1,99 /500ml

Nadesłał:

BestBrands

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl