POMÓŻ NASZEJ PLANECIE, DOŁĄCZ DO RUCHU ZERO WASTE!


POMÓŻ NASZEJ PLANECIE, DOŁĄCZ DO RUCHU ZERO WASTE!
2018-08-08
Bycie bardziej świadomym w robieniu zakupów, ograniczanie plastiku, zdrowe żywienie, używanie produktów eko, to tylko cześć z wielu sposobów na bardziej odpowiedzialne i przyjazne środowisku oraz ludziom życie.

Bycie bardziej świadomym w robieniu zakupów, ograniczanie plastiku, zdrowe żywienie, używanie produktów eko, to tylko cześć z wielu sposobów na bardziej odpowiedzialne i przyjazne środowisku oraz ludziom życie. Ruch zero waste jest coraz silniejszy i choć praktycznie nie da się żyć bez strat, to można dążyć do tego, aby było ich jak najmniej. Oto sposoby, które wprowadzić może każdy z nas, a planeta, nasze zdrowie i portfel będą nam wdzięczne!

1.       Największe marnotrawstwo – wyrzucanie jedzenia

Polacy marnują rocznie aż 9 mln ton jedzenia![1] Najczęściej wyrzucamy pieczywo, wędliny, warzywa, owoce i jogurty. Co jest przyczyną? Oczywiście kupujemy za dużo i nie nadążamy wszystkiego zjeść, zużyć, wykorzystać. Aby temu zapobiec, wystarczy planować posiłki z odpowiednim wyprzedzeniem i kupować tylko to, czego potrzebujemy. Pomocne są zakupy przez internet, gdyż nie kuszą nas wtedy sklepowe półki z innymi produktami. Warto także korzystać z najnowszych rozwiązań jakie popularne są już na zachodzie i kupować produkty z gotowymi przepisami jak np. Cookingbox.pl – Ideą Cookingbox.pl jest dostarczenie klientowi idealnie wyliczonych produktów na daną potrawę wraz z przepisem. Dostajemy dokładnie tyle, ile potrzebujemy do przygotowania perfekcyjnego dania. Idea bycia eko jest nam bardzo bliska. Nasze Cookingboxy jako jedyne, w przeciwieństwie do podobnych rozwiązań na rynku, są wielokrotnego użytku i cechują się najnowszą technologią, dzięki czemu żywność dotrze bezpiecznie i bez żadnych strat. To wygodny sposób dla świadomych osób, które chcą oszczędzić czas, pieniądze i nie wyrzucać jedzenia – mówi Adrian Lissy, właściciel Cookingbox.pl

2.       Eliminuj plastik

Niestety, plastik zalewa naszą planetę i potrzeba potężnego ruchu, by zmusić korporacje do zastąpienia go innymi, ekologicznymi materiałami. Należy jednak zacząć od siebie. Pamiętajmy, że plastik rozkłada się nawet 1000 lat! Po pierwsze, koniec z kawą na wynos. Kup porządny kubek termiczny i rób kawę w domu lub poproś o napełnienie go kawą w kawiarni. Ilość plastikowych nakładek od kubków zalegających w oceanach jest zatrważająca. Zrezygnuj całkowicie z plastikowych słomek, kup sobie te ze stali nierdzewnej. Nabądź także sztućce drewniane np. bambusowe i zawsze noś je przy sobie w torebce, dzięki temu nie musisz korzystać z tych plastikowych, gdy jesz na mieście. Kolejna rzecz to szczoteczki do zębów, które nie są prawie poddawane recyklingowi, więc na wysypiskach rocznie lądują ich setki milionów. (A tak łatwo można je zastąpić, np. kupując supermodną szczoteczkę z biodegradowalną rączką z bambusa.No i najważniejsze. Zamień plastikowe butelki z wodą, na te wielokrotnego użytku, bądź zainwestuj w dzbanek z filtrem, to ogromna oszczędność pieniędzy i niwelowanie użycia plastiku.

3.       Dom bardziej zero waste

Oprócz zmian w kuchni i wprowadzenia nowych nawyków co do plastiku, aby być bardziej eko i zero waste, wprowadź także kilka zmian w domu. Po pierwsze, jeśli chodzi o sprzątanie, nie potrzebujesz oddzielnych środków do każdego pomieszczenia. Większość można powierzchni posprzątać sodą oczyszczoną, kwasem cytrynowym czy roztworem octu. By być bardziej trendy, dodawaj do samodzielnie zrobionych płynów do sprzątania olejki eteryczne. Dzięki nim dom będzie pięknie pachniał, a same olejki mają także wiele właściwości, np. ten z drzewa herbacianego jest idealny do porządków, bo ma właściwości antybakteryjne. Po drugie wykorzystuj stare rzeczy do sprzątania. Skarpetki bez pary, porwane podkoszulki sprawdzą się świetnie jako ściereczki czy pomocnicy w odkurzaniu mebli. Po trzecie przy praniu używaj mniej detergentów, przedostają się one później na twoją skórę i powodują podrażnienia. Niektórzy w ogóle rezygnują np. z płynów do płukania. Nie musisz od razu prać w orzechach, ale zmniejszenie ilości proszku czy płynu, pomoże także twojej pralce.

Bycie zero waste i eko nie jest takie trudne jak nam się wydaje. Wprowadzenie nawet kilku zmian daje wymierne efekty w postaci poprawy naszego zdrowia, ale także poczujemy to w portfelu. Dzięki nie marnowaniu jedzenia i rzeczy, ponownemu ich wykorzystaniu, nie kupowaniu niepotrzebnych produktów (nie musisz kupować drogich detergentów i kosmetyków eko, wykorzystaj co masz!). Oszczędzajmy pieniądze jednocześnie  pomagając naszej planecie!



[1] https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/ile-polacy-wyrzucaja-jedzenia-raport-pazdziernik-2017/7285v6k

Nadesłał:

dorota5

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl