Savoir vivre po włosku
Italia to kraj słynący nie tylko z wykwintnej kuchni, ale także wyjątkowego szacunku do jedzenia i zasad panujących przy stole. Każdy posiłek zajmuje tu ważne miejsce. Sama pasja do gotowania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, podobnie jest z zasadami dotyczącymi spożywania posiłków
Na czym polega zatem kulinarna, włoska etykieta?
|
To, co dla Włochów najważniejsze
Gotowanie to dla Włochów rzecz bardzo istotna. Traktują to jako przyjemność, a nie konieczność wymuszoną dniem codziennym. Nie będzie przesadą powiedzenie, że podejście tego narodu do sfery jedzenia tworzy swoją własną kulturę kulinarną. Włosi nie lubią się spieszyć, dlatego nie mają w zwyczaju np. robić zakupów w supermarketach. Wolą ten czas poświęcić na bezstresowe odwiedzenie pobliskiego bazaru lub małego sklepiku. Co z tym związane, sam moment spożywania posiłków również jest u nich bardzo ważny i zajmuje znaczące miejsce w codziennym planie dnia. Celebracja kuchni to jedna z ważniejszych wartości narodowych Włochów, dlatego spotkania przy stole wiążą się także z konkretnymi zasadami.
Włoskie zasady przy stole
Jako najważniejsze danie dnia Włosi traktują kolację. To właśnie przy niej mogą odprężyć się i zapomnieć o zawodowej sferze życia. O ile Polakom wspólne ucztowanie wieczorową porą również sprawia ogromną przyjemność, to zasady panujące przy stole w Italii są nieco inne od naszych rodzimych. Po pierwsze, włoski posiłek składa się z trzech lub nawet czterech dań. Na samym początku podawane jest aperitivo, które ma pobudzić apetyt i zwiększyć ochotę na dalsze przysmaki. Najczęściej jest to po prostu niewielka ilość alkoholu w postaci wina Campari, Cinzano czy Vermouth. Po takim wstępie pojawiają się następnie antipasto, czyli przekąski serwowane na ciepło lub/ i zimno na tzw. „jeden kęs”. Do najpopularniejszych należą pokrojone kawałki serów np. z oliwkami/ pieczonymi warzywami a także bruschetty – czyli grzanki posmarowane oliwą z oliwek i czosnkiem. Następnie czas na primo, inaczej pierwsze danie. To właśnie podczas niego podawany jest jeden z najpopularniejszych przysmaków z Italii – czyli makaron. Również w Polsce cieszy się on dużą popularnością, dlatego w naszych sklepach bez problemu dostaniemy pasty o prawdziwie włoskiej jakości, np. od Malmy. Uwielbienie do tego produktu z pewnością wynika m.in. z tego, że można go łączyć z niezliczoną ilością dodatków i sosów – od minimalistycznych wersji „Aglio oilo” (jedynie z oliwą i czosnkiem), aż po bardziej wyszukane zestawienia z owocami morza czy truflami. Potem czas na danie główne – secondo, najczęściej w postaci mięsa lub ryby. Jako dodatek do tego dania, na osobnym talerzu, serwowane jest contorno, czyli ugotowane warzywa (bakłażan, papryka, cebula) lub surówki. Po wytrawnych potrawach, przychodzi moment podania pierwszego deseru – tę funkcję pełnią najczęściej świeże owoce i sery ze słodkimi dodatkami. Następnie pojawia się kawa w parze z ciastami: tiramisu, biscotti czy różnego rodzaju tartami. Na zakończenie włoskiej uczty ponownie pojawia się alkohol, np. tel.: 33 870 82 04 Biuro prasowe: Ewelina Łukasiak Account Executive e-mail: e.lukasiak@synertime.pl tel.: 22 544 05 15 *** Malma to druga, zaraz po Lubelli, najbardziej rozpoznawalna marka makaronowa na rynku polskim. Topowe kształty makaronów dedykowane są do pysznej, znanej na całym świecie włoskiej kuchni, której fenomen i sukces tkwi w doborze najlepszych składników. Dlatego makarony Malma, dzięki swojej najwyższej jakości, bez wątpienia spełnią wymagania każdego miłośnika makaronów. Do ich produkcji wykorzystywana jest specjalna odmiana pszenicy twardej – Amber Durum, pochodząca z Ameryki Północnej. Oprócz wszystkich właściwości charakterystycznych dla pszenicy twardej, Amber Durum cechuje się wysoką szklistością ziaren oraz unikalną, bursztynową barwą. Te cechy wpływają na najwyższą jakość dań makaronowych. Malma to marka jedyna w swoim rodzaju – najwyższa jakość w połączeniu z pasją i zaangażowaniem. Stworzona po to, by móc rozsmakować się i zakochać w pysznej, włoskiej kuchni. Per l’amore della pasta!
d.liszka@maspex.com
Nadesłał: