Seromakowiec z morelami
Szukając pomysłów na desery i ciasta, które mogłyby wzbogacić świąteczny stół, często zwracamy się ku klasycznym przepisom. Makowce i serniki to uniwersalne propozycje, które spotykają się z uznaniem wielu osób. A gdyby tak w jednym wydaniu połączyć smaki tych dwóch ciast?
Składniki na spód (kruche ciasto):
· 125 g schłodzonego masła
· 1,5 szklanki mąki orkiszowej lub pszennej
· 1 żółtko
· 0,5 szklanki cukru pudru
· szczypta soli
· 1 łyżka zimnej wody
Składniki na masę makową:
· 200 g maku Kresto
· 250 g masła
· 100 g drobnego cukru do wypieków
· 4 łyżki miodu
· 1 opakowanie moreli suszonych Kresto
· 1/3 łyżeczki aromatu migdałowego
· 2 białka
Składniki na masę serową:
· 1 kg sera białego mielonego
· 6 jajek (białka i żółtka osobno)
· 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
· 1 opakowanie cukru waniliowego
· 4 krople olejku waniliowego
· 2 opakowania budyniu waniliowego
· 3/4 szklanki oleju rzepakowego Rapso
· 1,5 szklanki mleka
· 1,5 szklanki mleka w proszku (nie granulowanego)
Wykonanie:
1. Kruche ciasto: Wszystkie składniki przekładamy na stolnicę. Łączymy je ze sobą siekając je przy pomocy noża. Ugniatamy ciasto i formujemy kulę, którą wkładamy do lodówki do schłodzenia na około godzinę. Tak przygotowane ciasto wykładamy na blachę 34x34 cm, nakłuwamy widelcem i wkładamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika. Pieczemy z funkcją góra-dół przez ok. 15-20 minut.
2. Masa makowa: Mak dokładnie opłukujemy na sitku pod bieżącą wodą. Następnie przelewamy wrzątkiem i odstawiamy do wystygnięcia. Odsączamy z nadmiaru wody i mielimy dwukrotnie w maszynce o najmniejszych oczkach. Do zmielonego maku dodajemy cukier, miód, aromat i pokrojone morele. Całość dokładnie mieszamy, a następnie wykładamy na podpieczone lekko kruche ciasto.
3. Masa serowa: Żółtka, cukier oraz cukier waniliowy przekładamy do misy miksera i ubijamy do momentu uzyskania gęstego i jasnego kremu. Następnie porcjami dodajemy ser, cały czas ubijając przy tym masę. Do masy serowej wlewamy mleko i olej i ponownie miksujemy. W kolejnym kroku dodajemy budyń, mleko w proszku, olejek waniliowy. Całość dokładnie mieszamy. Na koniec łączymy to z ubitymi w osobnym naczyniu białkami jajek i delikatnie mieszamy. Masę serową wylewamy bezpośrednio na warstwę makową.
4. Tak przygotowane ciasto pieczemy około 60 minut w temp 170°C.
5. Po przestudzeniu wierzch ciasta posypujemy cukrem pudrem lub polewamy polewą lukrową.
Nadesłał:
flypr
|
Wasze komentarze (5):
-
~Marta Kowalewska, 2020-02-15 14:09:47
Witam! Ale, patelnie Philipiak są dostępne w naszym sklepie internetowym shop.philipiakmilano.pl oraz salonach stacjonarnych. Kupisz je także na pokazach naszej marki.
Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK -
~Ale, 2020-02-13 23:44:27
jesli chodzi o philipiaka to tylko patelnie :D kolega ma takie i moim zdaniem sa super :) ale ktos wie gdzie je mozna kupic ?
-
~Natalia, 2019-12-15 14:03:35
Czytałam sporo pozytywów o blenderze philipiaka. Pomyśle o zmianie blendera , mój stary pozostawia grudy. Przyda mi sie nowy.
-
~marta, 2019-12-14 21:44:54
Świetna opcja na jesienny obiad. Taki blender moja droga to gdzie kupiłaś?
-
~vegarda, 2019-12-03 21:25:25
Dynia, szpinak i jogurt naturalny. Do tego trochę curry i lubczyka. Czasem dolewam troszkę rosołu i mam idealną na jesień zupę krem, którą przygotowuję w blenderze philipiak. Samo zdrowie!