ZAMIEŃ UPRAWĘ PŁUŻNĄ NA PASOWĄ, A ODWRACANIE GLEBY NA SPULCHNIANIE TYLKO JEJ WĄSKICH PASÓW


ZAMIEŃ UPRAWĘ PŁUŻNĄ NA PASOWĄ, A ODWRACANIE GLEBY NA SPULCHNIANIE TYLKO JEJ WĄSKICH PASÓW
2019-11-28
Rolnicy coraz częściej rezygnują z tradycyjnej płużnej oraz bezpłużnej uprawy roli i sięgają po innowacyjne technologie w zakresie polowej produkcji roślinnej, w tym Mzuri Pro-Til

Głębokie spulchnianie tylko wąskich pasów roli i brak uprawy w międzyrzędziach, z pozostającymi na powierzchni pola resztkami roślinnymi, redukuje niekorzystny wpływ odwracania gleby przez orkę na środowisko, warunki wzrostu roślin i ich plonowanie.  

W Polsce najpopularniejszym systemem uprawy roli jest uprawa płużna, orkowa oraz cało powierzchniowa uprawa bezpłużna. Polega ona na odcięciu i odwróceniu wierzchniej warstwy gleby lub intensywnym jej spulchnianiu i mieszaniu. Aktualnie rolnicy coraz częściej odchodzą od tych sposobów uprawy - są one bowiem bardzo pracochłonne i wymagają dużych nakładów energii. Ponadto wielokrotne przejazdy maszynami do tradycyjnej uprawy roli powodują utratę wody, a także  degradację materii organicznej i struktury gleby. Na jej powierzchni tworzy się skorupa, a głębsze warstwy są nadmiernie zagęszczone. Zakłóceniu ulegają stosunki powierzchnio-wodne, a życie biologiczne zamiera.

W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje uprawa pasowa (strip-till), łącząca korzystne cechy głębokiej uprawy spulchniającej i siewu bezpośredniego. Technologia Mzuri Pro-Til, realizująca tę uprawę, polega na spulchnianiu tylko wąskich pasów gleby, w których od razu umieszczane są nawozy mineralne i nasiona roślin. Maszyny Mzuri pozostawiają natomiast w nieuprawianych międzyrzędziach dużą ilość resztek roślinnych.

- Uprawa pasowa oszczędza czas i energię. Korzystnie wpływa na wodę, próchnicę oraz liczbę mikroorganizmów. Dodatkowo sprzyja rozwojowi dżdżownic, które pomagają uzyskać korzystne warunki dla wzrostu i plonowania roślin. Resztki pożniwne pozostające na powierzchni pola chronią glebę przed erozją, utratą wody i materii organicznej. Wszystko to prowadzi do uregulowania stosunków powietrzno-wodnych, poprawy struktury, zwiększenia aktywności życia biologicznego w glebie. Znacznie mniejsze jest zużycie paliwa i spowolnienie mineralizacji materii organicznej, co redukuje emisję gazów cieplarnianych, CO2 oraz N2O. To sprawia, że technologia Mzuri Pro-Til ma zrównoważony wpływ na środowisko  - mówi Marek Różniak, prezes firmy Mzuri.

Uprawa pasowa Mzuri Pro-Til ma ponadto wiele zalet organizacyjnych i ekonomicznych. Skraca czas wykonywania czynności i pozwala dotrzymać optymalne terminy agrotechniczne. Jedna hybrydowa maszyna Mzuri zastępuje kilka narzędzi niezbędnych do wykonania tradycyjnej uprawy roli, nawożenia i siewu. Zmniejsza to nie tylko koszty paliwa, ale zwłaszcza wysokie koszty zakupu i utrzymania wielu specjalistycznych maszyn.

Rosnąca świadomość ekonomiczna i ekologiczna rolników sprawia, że coraz częściej sięgają oni po innowacyjne technologie w zakresie polowej produkcji roślinnej, w tym Mzuri Pro-Til. Zamiast ciągle stosować to, co znają od lat, mogą zdecydować się na coś, co może poprawić ich finanse, a jednocześnie przyniesie korzyści całej naszej planecie.

Nadesłał:

dorota5

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl