KSG Agro: udane żniwa i wzrost eksportu zbóż


KSG Agro: udane żniwa i wzrost eksportu zbóż
2019-11-04
Ukraiński agroholding KSG Agro, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w dniu 30 października 2019 r. zakończył kampanię żniwną 2019 r. Plony poszczególnych upraw zwiększone nawet o 40-50%.

W ramach kampanii żniwnej 2019 roku w gospodarstwach holdingu KSG Agro zebrano następujące uprawy:
  • kukurydza — z powierzchni 2105 hektarów;
  • słonecznik — 7406 ha;
  • rzepak — 1488 ha;
  • sorgo — 508 ha.
 
Zgodnie z wynikami kampanii plony wyżej wymienionych upraw wyniosły:
  • kukurydza — 56 dt/ha;
  • słonecznik — 19 dt/ha
  • rzepak — 11 dt/ha
  • sorgo — 56 dt/ha
 
Ponadto poprzednio, w ramach kampanii zbioru wczesnych zbóż, z powierzchni 6430 ha uzyskano plony 31,09 dt/ha.
 
Według Siergieja Kasjanowa, przewodniczącego rady dyrektorów KSG Agro, do wysokich plonów kukurydzy i sorgo przyczyniła się, między innym, pogoda. “Oprócz tego, nasze doświadczenie w uprawie roślin, wraz ze stosowaniem inokulantów czyli preparatów zwiększających wydajność, doprowadziło do wzrostu plonów kukurydzy — o 40%, sorgo — o 50%. Plony słonecznika rosły wolniej, zwiększając się o 3 dt na hektar” — skomentował wyniki kampanii Siergiej Kasjanow.
 
Udanym żniwom sprzyjało wykorzystanie na polach sprzętu znanych na całym świecie producentów, takich jak John Deere, Kuhn, CASE, CLAAS, etc.

“Własna baza paszowa w pierwszej kolejności jest naszą przewagą konkurencyjną w hodowli trzody chlewnej, ponieważ pozwala obniżyć koszt produkcji wieprzowiny. Tak dobre plony pozwalają jednak rozwijać również eksport produkcji roślinnej, tym samym dywersyfikować sprzedaż i otrzymywać przychody w walucie” — mówi Siergiej Kasjanow.
 
Większy eksport
 
W 2019 r. holding KSG Agro o 2,4 razy zwiększył wolumen eksportu zbóż i mąki pszennej do krajów Bliskiego Wschodu — Omanu i Kataru, a także do państw afrykańskich — Libii i Angoli.
 
Jeśli w 2018 r. spółka dostarczyła 5 tys. ton żółtej kukurydzy do Omanu i Kataru, to w 2019 r. dostawy eksportowe tej uprawy do dwóch krajów Bliskiego Wschodu wyniosły już 5,3 tys. ton, a do tego 4 tysiące ton jęczmienia paszowego. Ponadto w 2019 r. spółka wyeksportowała 2,5 tys. ton mąki pszennej do Libii i Angoli. Tak więc całkowity wolumen eksportu produktów rolnych KSG Agro w 2019 r. wzrósł o 2,4 razy rok do roku.
 
Zgodnie z założeniami zarządu, w 2019 r. ukraińska spółka ma wyeksportować do wyżej wymienionych krajów od 16 do 18 tysięcy ton zbóż i mąki pszennej. Natomiast w 2020 r. KSG Agro planuje zwiększyć eksport produkcji na Bliski Wschód i do Afryki do 50 tys. ton.

KSG Agro S.A. to jedna z wiodących zintegrowanych pionowo ukraińskich spółek rolnych. Podstawą działalności firmy jest hodowla trzody chlewnej i produkcja wieprzowiny, a także uprawa roślin. Akcje holdingu są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KSG Agro jest członkiem European Business Association (EBA).

Nadesłał:

krasiukmichal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl